Kas yra dantų tiltai?

Lietuvoje dantų tiltai – paplitęs dantų protezavimo būdas. Netekus vieno ar daugiau vienas paskui kitą einančių dantų, vietoje jų tvirtinamas vienas ar keli dirbtiniai dantys – jų eilė, užpildanti atsiradusį tuščią tarpą.

Ir nors jau yra nuosavus dantis labiau tausojančių protezavimo būdų, kai kuriais atvejais būtent tiltas išlieka tinkamiausia alternatyva. Tiltai, ypač – senesnės gamybos, dėvisi, todėl didelė dalis pacientų ateina jų persidaryti: pakeisti naujais, šiuolaikiškais ir visiškai kitokią išvaizdą, gyvenimo kokybę bei komfortą užtikrinančiais gaminiais.

Tiltas iš abiejų pusių tvirtinamas ant nuosavų paciento dantų. Atraminiai dantys, kurie laiko tiltą, yra nušlifuojami ir ant jų tvirtinami vainikėliai, o trūkstami dantys, sujungti tarpusavyje, jau tvirtinami prie šių vainikėlių – tarp jų. Dantų tiltas – fiksuotas dantų protezavimo būdas, todėl juntamas beveik kaip nuosavi dantys. Įdėjus tiltą atkuriama kokybiška, komfortiška kramtymo funkcija ir estetiška išvaizda.

Kada dantų tiltai – geriausia protezavimo alternatyva?

  • Kai implantai negali būti sriegiami dėl organizmo atmetimo reakcijų ar anatominių priežasčių, pvz., nepakanka kaulo ar trukdo aplink išsiklaipiusių dantų šaknys;
  • Kai pacientas nenori chirurginės intervencijos, kurios reikia įsriegiant implantus;
  • Iki šiol nešiotas tiltas, kuris netenkino paciento lūkesčius, todėl susidėvėjęs protezas keičiamas nauju;
  • Kai ieškoma sprendimo pagal finansines galimybes, mat dažnu atveju tiltas yra pigiau nei implantai.

Iš ko gaminami šiuolaikiniai dantų tiltai?

Dantų tiltams gaminti naudojamos tokios pat medžiagos kaip ir vainikėliams, t. y. metalas, metalo keramika arba bemetalė keramika. Šiuo metu kokybiškiausiais, itin tvirtais ir padedančiais sukurti estetiškiausią išvaizdą laikomi bemetalės keramikos gaminiai – dantų tiltų konstrukcijos iš cirkonio ar ličio disilikato.

Ličio disilikato keramika yra pralaidi šviesai ir turi daugybę spalvų variantų, todėl dirbtiniai dantys vizualiai niekuo nesiskiria nuo natūralių. Žmogaus organizmas šias medžiagas toleruoja itin gerai. Cirkonio, ličio disilikato tiltai nekeičia spalvos, todėl visą dėvėjimo laiką išlieka tokio atspalvio, kokį pacientas pasirinko.

Kokie dantų tilto privalumai ir galimybės?

  • Tvirtas ir ilgalaikis sprendimas – dėvimas 10–15 metų ar ilgiau;
  • Tiltas gali būti tvirtinamas tiek vietoje krūminių dantų, tiek ir burnos priekyje;
  • Gali būti įdėtas greičiau nei implantai – nereikia laukti kelių mėnesių, kol implantai prigis.

Kokie šio metodo trūkumai?

  • Kadangi tiltas tvirtinamas prie nuosavų dantų, juos reikia pakankamai smarkiai apšlifuoti;
  • Jei tiltas ilgesnis, atraminiams dantims, ant kurių tvirtinamas tiltas, tenka didesnis krūvis;
  • Jei implantai neleidžia žandikauliui plonėti ir nykti, tai tiltas šios funkcijos neatlieka, todėl ilgainiui gali pakisti veido forma;
  • Gali būti sunkiau išsivalyti dantis – į tarpus tarp tilto ir dantenų gali patekti maisto likučių, todėl gydytojas turi išmokyti pacientą tinkamos burnos higienos.

Kaip vyksta protezavimas dantų tiltu?

Kartu su pacientu aptarus siekiamus rezultatus ir sudarius gydymo planą, pirmiausia rūpinamasi nuosavais atraminiais dantimis. Jie laikys tiltą, todėl turi būti sveiki ir tvirti, jei reikalinga, tvarkomi atraminių dantų kanalai.

Nušlifavus dantis, nuimamas dantų atspaudas, pagal kurį gaminamas tiltas ir iš kraštų jį laikantys vainikėliai. Tilto tvirtinimo procedūra atliekama pacientą vietiškai nuskausminus.

Kelias dienas po procedūros dantys gali būti skausmingi arba jautrūs – atraminiai dantys turi priprasti prie vainikėlių ir jiems tenkančio krūvio. Jautrumas gali būti didesnis, jei prieš pagaminus tiltą buvo gydomi atraminių dantų kanalai. Visgi jei jautrumas nepraeina ilgiau nei savaitę, rekomenduojama kreiptis į gydytoją odontologą.